România, argint european după finală dramatică

România a câștigat argintul european la sabie masculin pe echipe, după 45-43 cu Ungaria în finala de la Antony, confirmând valoarea unei generații competitive și forța unei echipe care a luptat până la ultima tușă.

România, argint european după finală dramatică
Redacția WOW-Pulse
21 iunie 2026

România a cucerit medalia de argint în proba masculină de sabie pe echipe la Campionatele Europene de scrimă de la Antony, Franța, după o finală strânsă pierdută în fața Ungariei, scor 45-43. Tricolorii au fost la doar două tușe de aur, într-un duel cu final tensionat și încărcătură uriașă pentru scrima românească.

Potrivit AGERPRES, echipa României a fost formată din Vlad Covaliu, George Dragomir, Radu Nițu și Răzvan Ursachi. Finala cu Ungaria a închis un parcurs spectaculos, în care românii au eliminat adversari puternici și au ajuns până în ultimul act al competiției continentale.

Cât de aproape am fost de aur?

Răspunsul se vede direct pe tabelă: 45-43 pentru Ungaria. România a pierdut finala la limită, după un meci în care diferența a fost minimă, iar aurul european a rămas la doar două puncte distanță.

Digi24 confirmă scorul finalei și parcursul echipei masculine de sabie, care a adus României una dintre cele mai importante performanțe ale acestei ediții a Europenelor.

Drum de podium: Marea Britanie, Rusia și Franța

Până la finala cu Ungaria, România a avut un traseu solid și spectaculos. Tricolorii au început cu o victorie clară în optimi, 45-22 cu Marea Britanie, apoi au trecut în sferturi de Rusia, 45-27.

Momentul de mare intensitate a venit în semifinale, unde România a învins Franța, echipa gazdă, cu 45-42. Această victorie a trimis sabrerii români în lupta pentru aur și a confirmat forma excelentă a echipei.

Radio România Actualități a relatat că România a obținut o victorie categorică în sferturi împotriva Rusiei și a trecut apoi de Franța în semifinale, înaintea finalei cu Ungaria.

George Dragomir, dublă medalie la Europene

Argintul pe echipe vine după o altă reușită importantă pentru România la această ediție a Campionatelor Europene. George Dragomir a cucerit bronzul la sabie individual masculin, iar medalia obținută alături de echipă duce bilanțul României la două clasări pe podium.

Pentru scrima românească, rezultatul de la Antony este mai mult decât o medalie: este un semnal că România rămâne competitivă la nivel european într-o probă cu tradiție, presiune și adversari de top.

Franța a luat bronzul, România rămâne cu mândria

În finala mică, Franța a câștigat medalia de bronz după victoria cu Italia, scor 45-32, conform datelor publicate de AGERPRES.

România pleacă însă de la Campionatele Europene cu o performanță care se simte aproape ca o promisiune: argint continental, finală decisă la limită și o echipă care a luptat până la ultimele tușe pentru aur.

Surse: AGERPRES, Digi24 și Radio România Actualități.

România, argint european după finală dramatică | WoW Pulse