Trupa Re-Born, câștigătoarea „Românii au talent” 2026, a plecat din finală cu marele premiu de 120.000 de euro și cu premiul de originalitate de 10.000 de euro. În total, fetele au câștigat 130.000 de euro, dar suma care rămâne efectiv fiecărei membre este mai mică după impozitare, împărțire și planul anunțat de trupă pentru renovarea sălii de dans. (HotNews.ro)
Cât ar primi fiecare fată din Re-Born
Re-Born este formată din 12 adolescente din Târgu Mureș. Dacă premiul total de 130.000 de euro ar fi împărțit egal, înainte de taxe, fiecare membră ar primi aproximativ 10.833 de euro.
Fetele au spus însă că vor să folosească mai întâi o parte din bani pentru renovarea sălii de dans de la Palatul Copiilor din Târgu Mureș, locul unde s-au format, iar restul va fi împărțit „frățește”. (Libertatea)
Cine a mai câștigat bani în finală
Pe locul al doilea s-a clasat Albert Oprea, care a primit 20.000 de euro, iar locul al treilea a fost ocupat de Antonia Voroneanu, recompensată cu 10.000 de euro. (InfoMusic)
Antonia Voroneanu, în vârstă de 10 ani, a impresionat publicul cu un moment de contorsionism, potrivit Cancan. (Cancan)
Clasamentul final
Finala sezonului 16 „Românii au talent” a avut 10 concurenți. Clasamentul anunțat după votul publicului a fost:
Trupa Re-Born
Albert Oprea
Antonia Voroneanu
Iosif Mândru
Lucas Moroșan
Eric și Eduard
Rebeca Tomescu
Alexis Stan
Mikhail Ermakov
Bianca Muntean (Libertatea)
Re-Born a luat și premiul special
În finală, pentru premiul de originalitate au fost nominalizați Albert Oprea, Re-Born și Rebeca Tomescu. Publicul a ales tot trupa Re-Born, care a adăugat astfel încă 10.000 de euro la marele premiu. (Libertatea)
Trupa de dans contemporan este coordonată de Mihaela Codreanu, profesoară la Palatul Copiilor din Târgu Mureș.









