Veștea și Simion au bătut palma

Adrian Veștea ar putea obține sprijin indirect de la unii parlamentari AUR la votul de învestire, după discuții cu George Simion, într-un context politic tensionat și fără confirmări oficiale complete din partea celor doi lideri.

Veștea și Simion au bătut palma
Redacția WOW-Pulse
22 iunie 2026

Adrian Veștea ar putea merge la votul de învestire cu sprijin indirect din partea unor parlamentari AUR, după o întâlnire de ultimă oră cu George Simion la sediul partidului. Potrivit unor surse citate de Știri pe Surse, în urma negocierilor s-ar fi ajuns la o înțelegere politică prin care o parte dintre parlamentarii AUR ar intra în sală și ar vota Guvernul Veștea, în timp ce restul ar rămâne în afara plenului. (Stiripesurse)

Informația nu a fost confirmată oficial de cei doi lideri. Public, George Simion a susținut în continuare că AUR nu ia în calcul, în acest moment, votul pentru Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan. (Stiripesurse)

Planul: voturi AUR fără susținere oficială

Conform surselor citate de Știri pe Surse, strategia ar fi una de compromis: AUR nu anunță oficial susținerea Guvernului, dar un număr suficient de parlamentari ai formațiunii ar putea intra în sală pentru a vota învestirea cabinetului.

Aceeași sursă susține că numărul parlamentarilor AUR care ar participa la vot ar urma să fie calculat în funcție de necesarul Guvernului Veștea. Restul parlamentarilor partidului ar rămâne în afara sălii, pentru ca linia oficială a partidului să nu fie asumată ca sprijin direct pentru noul Executiv. (Stiripesurse)

Veștea spune că merge la vot

După discuția cu George Simion, Adrian Veștea a declarat că va merge în Parlament pentru votul de învestire. Premierul desemnat a spus că le va cere parlamentarilor să se pronunțe asupra programului de guvernare și asupra echipei de miniștri propuse. (Stiripesurse)

Veștea a confirmat că a discutat cu AUR despre măsuri economice și a transmis că este deschis să includă solicitări care pot îmbunătăți guvernarea, dacă acestea nu produc un impact bugetar nesustenabil. (Stiripesurse)

Simion cere un semn de la Nicușor Dan

George Simion a spus după întâlnire că venirea lui Veștea la sediul AUR reprezintă „un pas spre normalitate”, dar a insistat că formațiunea sa are nevoie de clarificări din partea președintelui Nicușor Dan.

Liderul AUR susține că președintele trebuie să spună public dacă acceptă sau nu ca Guvernul Veștea să treacă prin voturile AUR. Simion a invocat declarațiile anterioare ale lui Nicușor Dan, despre faptul că nu ar fi de acord cu un guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă prin voturile partidului. (Stiripesurse)

Miza: majoritatea de 233 de voturi

Guvernul Veștea are nevoie de 233 de voturi pentru a fi învestit. În lipsa unei majorități clare, voturile AUR pot deveni decisive, chiar dacă oficial partidul lui George Simion continuă să se prezinte ca opoziție față de noul cabinet.

Întâlnirea Veștea–Simion schimbă brusc miza serii: dacă informațiile pe surse se confirmă la vot, Guvernul Veștea ar putea trece nu printr-o susținere oficială a AUR, ci printr-o formulă politică de culise, cu parlamentari care rup linia publică a partidului.

Veștea și Simion au bătut palma | WoW Pulse