Iran atacă baze americane din Golf

Iranul susține că a lovit baze americane din Bahrain, Kuweit și Iordania, după atacuri americane lângă Strâmtoarea Hormuz, într-o escaladare care crește riscurile regionale.

Iran atacă baze americane din Golf
Redacția WOW-Pulse
11 iunie 2026

Iranul a revendicat atacuri cu rachete și drone asupra unor baze americane din Bahrain, Kuweit și Iordania, ca răspuns la loviturile SUA asupra unor obiective iraniene din zona Strâmtorii Hormuz. Escaladarea a avut loc pe 10 iunie 2026, după ce Washingtonul a acuzat Teheranul că a doborât un elicopter american Apache. (Al Jazeera)

Ținte americane lovite sau vizate

Gardienii Revoluției din Iran au transmis că au atacat Flota a V-a a SUA din Bahrain, baza Ali Al Salem din Kuweit și o bază aeriană din Azraq, Iordania. Iranul susține că a vizat 21 de obiective americane și că patru ar fi fost distruse, inclusiv un hangar pentru avioane F-35, afirmații care nu au fost confirmate independent. (Al Jazeera)

Iordania a anunțat că a doborât rachete iraniene înainte ca acestea să își atingă țintele, fără victime sau pagube materiale raportate. (The Guardian)

SUA loviseră anterior poziții iraniene

Atacurile Iranului au venit după ce armata americană a lovit obiective iraniene de pe insula Qeshm și din zona de coastă a Strâmtorii Hormuz. Washingtonul a prezentat operațiunea drept răspuns la doborârea unui elicopter american, ai cărui doi membri ai echipajului au fost recuperați. (Reuters)

Potrivit Reuters, majoritatea proiectilelor iraniene au fost interceptate, iar primele informații indicau pagube limitate. (Reuters)

Tensiuni majore în regiune

Noua rundă de atacuri pune presiune pe negocierile fragile dintre SUA și Iran și riscă să amplifice criza din zona Strâmtorii Hormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul petrolului. Prețul petrolului a crescut cu aproximativ 2% după escaladare, potrivit Reuters. (Reuters)